استاد آشتیانی حکیمی نقاد در جهان حکمت و عرفان بود

رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم در مراسم بزرگداشت استاد آشتیانی گفت: استاد آشتیانی حکیمی نقاد بود، اگر آشتیانی نظر جدیدی در عالم حکمت و فلسفه نداشت اما حکیم منتقد و تیزبینی بود .

به گزارش خبرنگار مهر آیت الله سید مصطفی محقق داماد، رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم، شب گذشته در مراسم گرامیداشت استاد آشتیانی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت:  اگر نگاهی به آثار آشتیانی داشته باشیم، یک نکته برای ما روشن می شود که آشتیانی برای ایران قلم می زد و دغدغه عشق به ایران داشت.

رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم استاد آشتیانی را حکیمی نقاد توصیف کرد و گفت : اگر آشتیانی نظر جدیدی در عالم حکمت و فلسفه نداشت اما حکیم منتقد و تیزبینی بود. نقادی از ویژگی های یک حکیم است که او از آن برخوردار بود.

دکتر محقق داماد در ادامه به بررسی نظر آشتیانی درباره احیای حکمت و فلسفه اسلامی پرداخت و گفت : مرحوم آشتیانی به احیای حکمت اسلامی بسیار می اندیشید و معتقد بود قبل از اینکه غربیان این کار را برای ما انجام دهند ما باید به احیای حکمت اسلامی بپردازیم . تا قبل از پروفسور هانری کربن، شیخ اشراق در ایران شناخته شده نبود تا چه رسد به متأخرین و دیگر حکما.

وی افزود: ما باید اثبات کنیم چراغ پر فروغ حکمت در ایران خاموش نشده است. این عقیده ای بود که آشتیانی در چهل سال پیش داشت و آنهم در خراسان رضوی که فریاد و تکفیر علیه فلاسفه و حکما بود.

دکتر محقق داماد تصریح کرد: برای اینکه به حکایت حکیمان اکتفا نکنیم باید به حکمت آنها بپردازیم و حکمت حکما را احیاء کنیم. به تازگی در محافل علمی حکیم سرایی بیشتر باب شده است. من اعتقاد دارم معلمین فلسفه اسلامی باید برای پویایی این علم، مفاهیم بنیادین آن را با مسائل جهان امروز رو به رو کرده و از آن پاسخی برای مسائل امروز بیابند.

درباره نویسنده

90مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای پایگاه استاد سید جلال الدین آشتیانی. محفوظ است. باز طراحی و گرافیک : توسط علی رستمیانی