استاد آشتیانی نزد امام خمینی(ره) احترام خاصی داشت

آیت الله بجنوردی در مراسم بزرگداشت استاد آشتیانی گفت: امام خمینی (ره) به مرحوم آشتیانی احترام خاصی داشت و عالی ترین مناصب را به او پیشنهاد کرد، اما او فقط به کار علمی پرداخت، اغلب کسانی که امروز از مقامات علمی و کشوری هستند همگی در محضر استاد آشتیانی تلمذ کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی، رئیس پژوهشکده امام خمینی (ره)، شب گذشته در مراسم گرامیداشت استاد آشتیانی، به مقامات تحصیلی وی در نجف اشرف اشاره کرد و گفت: مرحوم آشتیانی در دروس فقه و اصول مرحوم پدرم حضور داشت و در این علم تبحر خاصی پیدا کرد. در آن زمان در نجف فلسفه به مثابه دشنام بود و اگر کسی را می خواستند دشنام دهند می گفتند او فیلسوف است و استاد جلال آشتیانی در این جو ضد فلسفه، عرفان و حکمت به فراگیری پرداخت.

آیت الله بجنوردی افزود: در علم اصول کسانی که معقول را به خوبی می شناسند حکمت و فلسفه را با ویژگی منحصر به فردی در می یابند. مرحوم آشتیانی با اعتبار بسیاری که در فلسفه داشت در اصول نیز چیره دست بود.

وی به عزت نفس استاد اشتیانی اشاره کرد و گفت : عزت نفس و شخصیتی که استاد آشتیانی داشت او را چنان سر بلند نگهداشته بود که هیچ گاه به جز در محضر علما برای کسی خم نشد.

عضو شورای عالی دایره المعارف بزرگ اسلامی، استاد آشتیانی را یک عارف کامل توصیف کرد که به معنای دقیق کلمه تارک دنیا و قدرت بود.

آیت الله بجنوردی تصریح کرد: فقه استاد آشتیانی به واسطه فلسفه و حکمت از درخشندگی خاصی برخوردار بود و او را فیلسوفی متفقه ساخت.

درباره نویسنده

90مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای پایگاه استاد سید جلال الدین آشتیانی. محفوظ است. باز طراحی و گرافیک : توسط علی رستمیانی