زندگی نامه استاد سید جلال الدین میری آشتیانی

زندگی نامه استاد سيد جلال الدين میری آشتياني
استاد سید جلال الدین میری آشتیانی در سال ۱۳۰۴ خورشیدی در آشتیان از توابع شهرستان اراک متولد شد. در سن پنج سالگى راهى مکتب خانه شد و قرآن را در مکتب خانه مادربزرگ خود فراگرفت و تا اندازه اى با نگارش فارسى آشنایى پیدا کرد و با ورود به دبستان به دلیل هوش و ذکاوت و نیز توانایى خواندن و نوشتن، از همان آغاز به کلاس سوم هدایت شد و تا پایان کلاس ششم و گرفتن گواهى دوره ابتدایى در دبستان خاقانى آشتیان درس خواند. سپس به مکتب خانه بازگشته و دروس مرسوم را به سبک و سیاق سنتى فراگرفت. کتاب گلستان سعدى، کلیله و دمنه، نصاب الصبیان، تاریخ معجم، جامع المقدمات را در همان مکتب خانه فراگرفت.

ایشان در سال ۱۳۲۳ به تشویق و راهنمایی روحانی آشتیان و با حمایت مادر خود جهت تکمیل تحصیلات به دارالعلم قم هجرت نمود و در آنجا کتاب مغنی، مطول و قسمت زیادی از شرح لمعه را خدمت مرحوم صدوقی یزدی خواند. جلد اول کفایه و چند سال قبل از آن شرح شمسیه را خدمت حاج میرزا عبدالجواد جبل عاملی اصفهانی قرائت کرد. سپس به معرفی آقا میرزا مهدی آشتیانی ، خدمت مرحوم حاج شیخ مهدی مازندرانی امیرکلاهی رسید و شروع به قرائت شرح منظومه حکیم سبزواری و مکاسب شیخ اعظم انصاری نمود و تا اواخر الهیات منظومه و قسمت زیادی از شوارق و قسمتی از امور عامه اسفار را نزد آن مرحوم فرا گرفت.

استاد آشتیانی مدت هشت سال بر درس خارج فقه و اصول خاتم الفقها آیت الله العظمی بروجردی و مدت یک سال به درس آقا سید محمد تقی خوانساری حاضر شد. و همچنین از محضر درسی سیدمحمد حجت کوه کمره ای و میرزا رضی تبریزی نیز استفاده کرد.

ایشان در حکمت و فلسفه، حدود پنج سال به درس استاد علامه محمد حسین طباطبایی تبریزی حاضر شد و چند سال از درس تفسیر و اصول فقه آن مرحوم استفاده کرد. همچنین علامه طباطبایی کفایه را به انضمام حواشی استاد خود حاج شیخ محمد حسین اصفهانی برای ایشان و جمعی از دوستانشان تدریس فرمودند.

استاد پس از قرائت الهیات و امور عامه اسفار و الهیات شفا به پیشنهاد یکی از دوستان به قزوین سفر نمود و در آنجا با استاد اعظم حاج میرزا ابوالحسن قزوینی آشنا شد و مدتی در خدمت ایشان به مطالعه کتاب اسفار پرداخت.

سپس در سال ۱۳۳۶ هـ ش برای تکمیل علوم نقلی راهی نجف شد و در مدت دو سال اقامت خود در نجف از محضر آیات عظام؛ حکیم و عبدالهادی شیرازی و به ویژه محقق عظیم‏ الشأن میرزا سید‌ حسن بجنوردی بهره‏مند شد. در همین زمان سخت بیمار شد و به ناچار به ایران بازگشت. پس از مداوا در تهران، حدود یکسال در درس اسفار حکیم محقق میرزا احمد آشتیانی حاضر شد اند.

استاد آشتیانی بر خلاف آنچه که شهرت دارد، از محضر آقا میرزا مهدی آشتیانی استفاده نکرده اند بلکه تنها برخی از مشکلات فلسفی و عرفانی را آن مرحوم برای ایشان تقریر کرده اند. همچنین ایشان تنها مدتی در دروس منقول حضرت امام خمینی شرکت داشته اند، و از دروس فلسفه و عرفان ایشان استفاده نکرده اند. اما بنا به گفته خودشان، در حل برخی مشکلات عرفانی از ایشان بهره مند شده است.

استاد آشتیانی، در مهر سال ۱۳۳۸ تدریس خود را در دانشکده علوم معقول و منقول دانشگاه مشهد آغاز نمود. و در آذر سال ۱۳۴۸ به احراز رتبه ی استادی نائل آمد. و تا سال ۱۳۷۵ به تدریس در این دانشگاه پرداخت. ایشان بطور همزمان به تدریس در حوزه علمیه و تحقیق، تالیف و تصحیح کتب مختلف در زمینه فلسفه و عرفان اسلامی پرداخت. در اسفند سال ۱۳۷۶ فرهنگستان علوم جمهوری اسلامیایران ایشان را به عنوان دانشمند برجسته کشور انتخاب و معرفی نمود یک سال بعد کتاب شرح قیصری بر فصوص الحکمبه عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد. همچنین ایشان در دومین همایش چهره های ماندگار به عنوان چهره ماندگار علمی کشور برگزیده شدند و نشان درجه یک دانش جمهوری اسلامی ایران از سوی رییس جمهور به استاد اهدا شد.

استاد آشتیانی پس از یک دوره بیماری و بر اثر کهولت سن، در سن هشتاد سالگی در سوم فروردین ماه ۱۳۸۴ خورشیدی در مشهد مقدس دار فانی را وداع گفت. در حالی که وصف حال اش همان بود که خود سالها پیش نوشته بود که :

مرگ اگر مرد است گو پیش من آی       /         تا بگیرم در کنارش تنگ تنگ

من از آن جانی ستانم روح بخش          /         او زمن دلقی ستاند رنگ رنگ

 پیکر پاک استاد پس از سه روز در میان بارش برفی شدید و بر دوش جمعی از دوستان و شاگردانش تشیع و در صحن آزادی حرم مطهر ثامن الحجج به خاک سپرده شد.

درباره نویسنده

90مطلب نوشته است .

۱۲ Comments on “زندگی نامه استاد سید جلال الدین میری آشتیانی”

 • هورانه نوشته شده در 10 ژانویه, 2013, 6:03

  سلام دوست عزیز ،

  تفسیری از یکی از تصاویر استاد آشتیانی در کلبه ی فقیرانه خودم گذاشته ام
  لطفا مراجعه فرمایید .
  یا علیhttp://horaneh.blog.ir/1391/10/21/%D8%B3%D9%8A%D8%A7%D9%87-%D9%88-%D8%B3%D9%BE%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%C2%AB%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%C2%BB

 • داود نوشته شده در 10 ژانویه, 2013, 23:15

  درد دلی چند…
  با عرض سلام و خسته نباشید.. من یکی از طلابی هستم که چند سالی است در مشهد مقدس در حال تحصیلم. حتما با جو فلسفه ستیز کنونی مشهد اشنا هستید. مدرسه ای که دوران مقدماتم را در ان گذراندم نزدیک مدرسه مبارکه امام صادق علیه السلام است. استاد عقائد مدرسه همه ساله مطلبی عجیب و بعید را بدون ذکر سند به سید جلال الدین اشتیانی نسبت میدهد و به ایشان توهین میکند که جدا از ذکر ان از شما عذر خواهم.. میگوید: ان ملعون ازل و ابد که همین اواخر به درک واصل شد !!! در کاغذ پاره هایش نوشته من کلام عرفا و فلاسفه را که بررسی کردم انها را بهتر از روایات و کلام اهل بیت دیدم… این استاد در بین شاگردان مدرسه بسیار معتمد است. ولی من تا کنون سندی ندیدم. از شما تمنا دارم پاسخم را به پست الکترونیکی من ارسال کنید. باتشکر.۲۱/۱۰/۹۱

 • اشتیانی نوشته شده در 16 ژوئن, 2013, 14:15

  سلام
  فامیل استاد موسوی نیست
  میری اآشتیانی هستند

 • محمد نوشته شده در 17 ژوئن, 2013, 21:06

  با سلام
  مدتی پیش در این مرکز دیدم که عزیزی گفته بود دروس صوتی و فایل های صوتی از استاد علامه سید جال الدین آشتیانی را داراست!!ولی اکنون خبری نیست!!
  لطفا کمک کنید!!

 • محمد نوشته شده در 19 ژوئن, 2013, 9:53

  با سلام
  مدتی پیش در این مرکز عزیزی گفته بود دروس صوتی از استاد علامه سید جلال الدین آشتیانی را داراست.
  ولی اکنون مطلب یا فایلی برای دانلود و یا هیچ راهنمایی نمی یابم.
  لطفا راهنمایی کنید.
  بسیار ممنونم

 • علی رستمیانی نوشته شده در 19 ژوئن, 2013, 21:40

  با سلام
  مدتی پیش جناب اقای اشتیانی ابراز کرده بودند که چنین فایل های را در اختیار دارند که با استقبال بنده نیز مواجه شد و در خواست کردیم اگر امکان دارد در اختیار ما قرار دهند تا انشالله همگان بهرمند شوند اما متاسفانه پاسخی دریافت نکردیم
  از همین جا هم مجددا اعلام می کنم در صورت تمایل می توانند کلیه فایل ها را در همین سایت در اختیار دوستداران حکمت و عرفان قرار دهند

 • کیوان سفری نوشته شده در 28 ژوئن, 2013, 12:10

  با سلام و احترام. وبلاگ کافه سهی به آثار استاد صاحبکار تعلق دارد. تمایل به تبادل لینک مزید امتنان خواهد بود. با احترام

 • محمد نوشته شده در 22 آگوست, 2013, 12:05

  سلام آقای رستمیانی
  در صورت امکان می خواهم مطالبی را خدمتتان عرض کنم و در صورت امکان ازتان کمک (حتی الامکان اگر برایتان مقدور نیست،راهنمایی) بگیرم،لذا خواهشمندم با ایمیل اینجانب ارتباط بر قرار کنید تا بتوانم مطالب را برایتان ارسال کنم !!

 • سهیل یاری گل دره نوشته شده در 31 دسامبر, 2013, 0:30

  سلام علیکم و رحمه الله
  درود و رحمت خدا بر روان آن آزاد مرد علامه و بزرگوار. بنده از ارادتمند آن بهشت آشیان هستم، امیدوارم اکنون در فردوس برین بر خوان الوان اجداد طاهرینش میهمان باشد. آمین. در وصفشان این بیت ابوتمام را میگویم: هیهات أن یأتی الزمانُ بمثلِه/ إنَّ الزمانَ بمثله لعقیم

 • رضا نوشته شده در 7 مارس, 2014, 21:08

  باتشکر از شما اما فامیلی استاد سیدجلال الدین میری آشتیانی است نه موسوی آشتیانی لطفا اصلاح کنید

 • یزدانی نوشته شده در 28 ژوئن, 2014, 16:32

  با سلام خدمت رضا دوست گرامی استاد علامه اشتیانی از طرف پدری موسوی واز طرف مادری حسینی می باشند به همین خاطر در بعضی از نامه های که ایشان نوشته اند خود را حسینی موسوی اشتیانی معرفی می کنند ولی میری در شناسنامه ایشان ثبت شده است

 • صدرالدین شیرازی نوشته شده در 3 ژوئن, 2015, 12:35

  با سلام و درود به سرور و دوست گرامی و فرهنگ گستر
  این جانب نیز مایل به دریافت فایلهای درسی استاد به صورت صوتی میباشم چنانکه درسترسی داشتید ما را نیز بی بهره نگذارید
  دعا
  گویتان هستم . حق پناه باشید

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای پایگاه استاد سید جلال الدین آشتیانی. محفوظ است. باز طراحی و گرافیک : توسط علی رستمیانی