کنگره‌ی بزرگداشت علامه سیدجلال‌الدین آشتیانی

برنامه‌های کنگره‌ی بزرگداشت علامه سیدجلال‌الدین آشتیانی که روز پنج‌شنبه دوم آذرماه در مدرسه‌ی دارالشفای قم برگزار می‌شود، اعلام شدند.

در این مراسم که به‌مناسبت روز جهانی فلسفه برگزار می‌شود، غلامحسین ابراهیمی دینانی و غلامرضا اعوانی در میزگردی به بررسی شخصیت علامه آشتیانی می‌پردازند. همچنین موضوعات «فلسفه دین»، «فلسفه اخلاق»، «فلسفه منطق»، «فلسفه فقه» و «فلسفه‌ کلام» نیز به‌ترتیب توسط حجج‌الاسلام ساجدی، معلمی، عسگری سلیمانی، علی‌دوست و جبرئیلی بررسی خواهند شد.

در این مراسم دو کتاب «شریعه‌ی شهود» (دربرگیرنده‌ی ۱۵ مقاله در باب شخصت استاد از نویسنده‌های گوناگون) و «در حکمت و معرفت» (مشتمل بر ۵۰ مقاله و مصاحبه از علامه آشتیانی) نیز توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی ارایه می‌شوند.

به‌گزارش کتاب نیوز، حجت‌الاسلام خسروپناه، از اعضای هیأت علمی پژوهشگاه و محققان صاحب نام حوزه فلسفه و دبیر علمی کنگره،‌ می‌ گوید: سه جلد کتاب با عنوان «حکمت و معرفت» و «شیعه شهود‌» و «فلسفه‌های مضاف» در دست چاپ است که مقارن سالروز فلسفه و همزمان با برگزاری کنگره عرضه خواهد شد. کتاب «در حکمت و معرفت» شامل حدود پنجاه مقاله و مصاحبه از علامه آشتیانی است که به صورت پراکنده منتشر شده بودند اما اینک در یک مجلد گردآوری شده‌اند، کتاب «شریعه  شهود» پانزده مقاله را در بردارد. زندگینامه استاد و شأن و شخصیت استاد آشتیانی و بعضی آراء ایشان در باب عقلانیت، فلسفه هستی و فلسفه عرفان، ولایت. علم نساء، شریعت محوری و نقد و تحلیل ایشان در مورد تصوف‌، مجموعه مباحثی است که در کتاب «شریعه شهود» آمده است.

کتاب «فلسفه‌های مضاف» مجموعاً ۲۷ مقاله است. مضمون اصلی این مقالات چیستی فلسفه‌های مضاف، فلسفه اسلامی، فلسفه کلام، فقه، حقوق، اخلاق، دین، اقتصاد اسلامی، پزشکی، ریاضی و . . . می‌‌باشد.

آیت‌الله سیدجلال‌الدین آشتیانی – متفکر برجسته‌ی فلسفه‌ی اسلامی – سوم فروردین‌ماه سال گذشته پس از حدود هشت ماه بستری بودن در مشهد درگذشت.

آثار به‌جای مانده از او را در سه حوزه‌ی تصحیح و شرح متون عرفانی و فلسفی، تالیفات و تحقیق در تاریخ فلسفه اسلامی می‌توان تقسیم کرد که اخیرا نیز کتاب “چهره‌های درخشان از نگاه: سیدجلال‌الدین آشتیانی” با گردآوری و تدوین حسن جمشیدی منتشر شد.

بنا بر گزارش خبرنگار ما علامه آشتیانی در سال ۱۳۰۴ در آشتیان به دنیا آمد، در سال ۱۳۲۳ برای ادامه تحصیل وارد قم شد، علوم عقلی و نقلی را نزد اساتید صاحب نام فرا گرفت، هشت سال از درس خارج فقه و اصول آیت‌ا… بروجردی و چند سال هم از درس خارج حضرت امام(ره) استفاده کرد. بعد از این دوره، وی به نجف مهاجرت کرد و دو سالی هم از درس مرحوم آیت‌ا… سید محسن حکیم و همچنین از آیت‌ا… بجنوردی استفاده نمود. البته به خاطر کسالتی که داشت، به قم بازگشت، در قم ارتباط نزدیکی با علامه طباطبایی پیدا کرد و حدود هشت سال، از درس فلسفه و عرفان علامه طباطبایی بهره‌ای وافر برد. به علاوه ایشان از محضر مرحوم آیت‌ا… سید آقا ابوالحسن
رفیعی قزوینی استفاده کرد و در سال ۱۳۳۸، یعنی در سن ۳۴ سالگی رساله هستی از نظر فلسفه و عرفان را تدوین نمود. وی در کنار تدریس دروس دانشگاهی با طلاب و حوزویان هم ارتباط وسیعی داشت. مرحوم استاد آشتیانی در فلسفه نگاهی تاریخی داشت و در همین چارچوب سعی کرد فلسفه را با تاریخ هماهنگ کند.

درباره نویسنده

90مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای پایگاه استاد سید جلال الدین آشتیانی. محفوظ است. باز طراحی و گرافیک : توسط علی رستمیانی